Geçerlilik tarihi biten  cankurtaran belgelerinin (brövelerin) geçerliliği bulunmamaktadır !

TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu) Cankurtaran yönetmeliği tarafından konulan maddeler gereği, Cankurtaran belgesine (brövesine) sahip kişilerin 2 yıl da bir cankurtaran belgelerini yenilemeleri gerekmektedir. Geçerlilik tarihi biten cankurtaranlar 6 ay içinde belgelerini yenilemedikleri yada bir üst seviye eğitim almadıkları takdirde belgeleri tamamen geçersiz sayılacak ve ihtiyaç olduğunda eğitimleri baştan almaları gerekmektedir.

Cankurtaran belgesi yenilmek, vize yapmak için ;

Yetkili bir cankurtarma eğitim kurum ve kuruluşu tarafından uyum eğitimine katılan cankurtaran,  yazılı ön sınava tabii tutulur. Sınav sonunda belirlenen eksik bilgiler eğitim merkezi yetkilisi eğitmen tarafından verilir. Daha sonra ikinci bir sınav uygulanır ve sınavı başaran kursiyer uyum eğitimi almış sayılır.

NEDEN Cankurtaran belgemi yeniletmek AVANTAJLI ?

Öğrencilerin birçoğu belgesini geçiriyor ve bunun farkında değil belki o işi yapıyor ve denetlenmediği için umursamıyor hâlbuki adli bir vakada çok büyük yaptırımları var dikkat etmek gerekli kimisi de cankurtaran olarak çalışmıyor ve ihtiyaç duymuyor öğrenciyken okul masraflarına katkısı olsun ve mezun olduktan sonra işe giriş sırasında faydası olacağını düşündüğünden eğitime girmiş… Kurs sırasında verdiğiniz emek boşa gitmesin yeni bir iş kapıya geldiğinde belgenizi istediğiniz zaman aktifleştiremiyorsunuz tekrar eğitimlere katılmalısınız bulunduğunuz şehirden 3 gün 5 gün kursa katılmak çok  masraflı  konaklama vs…. Yenileme ile bu masrafları minimum indirin yasal olarak cankurtaranlığınız devam etsin !

bunun dışında kalan kişilerde zaten mesleği icra ettiklerinden mecburi olarak almaları gerekli…

Belge yeniletmek Vize yapmak için6 NEDEN 

  • İş başvurularında önceliklidir. ( ilk yardım bilen ve belgeli kişiler farklı  bir iş kolu olsa dahi işe alınırken tercih sebebidir havuzu olan bir işletmeye başvuru yaparsanız aktif cankurtaran olmanız istenecektir. )
  • Güvencedir.  ( Bulunduğunuz işten çeşitli sebeplerle bir anda ayrılmak zorunda kaldınız elinizde bulunan aktif cankurtaran belgesi ile bocalamaz hemen iş bulabilirsiniz.
  • Şuanda kamuda aktif olarak taşeron işçiden kadrolu işçiye geçiş söz konusu aktif çalıştığınız kurumda geçiş için faydası olacaktır. ( Gençlik spor bünyesinde ve belediyelerde çalışan cankurtaran ve yüzme antrenörleri için kadroya geçiş bileti )
  • Askerlik yapmadıysanız yapacaksanız denizci olarak yapmak istemez misiniz ? Havuzlarda , yaz kamplarında cankurtaran olarak askerlik yapma şansınız olur bir çok cankurtaranımız askerliğini bu şekilde yapmıştır. ( Kesin denizci olacak yada cankurtaran olacak diye bir kural yok fakat ihtiyaç ve zorunluluk nedeniyle genellikle bu şekilde tercih edilir. )
  • Polislik , itfaiye , Türk silahlı kuvvetleri alımlarında cankurtaran bölgesini istemekle yada sınavlarda tercih sebebi olmaktadır düşünen sınava girecek olan adayların aktif cankurtaran olması gerekmektedir. ( Bir çok cankurtaranımız itfaiye ve sahil güvenlik komutanlığında işe girmişlerdir.  )
  • Bilgilerinizi güncel tutun hayat kurtarın

Vize tarihim geçti yeniletmek istiyorum yada bir üst seviyeye yükseltmem için ne yapmam gerekiyor ?

Cankurtaran belgenizin süresi geçtiyse bir sınava tabi tutuyoruz bu sınav bilgi yoklama sınavı niteliğinde olup başarılı olduğunuz takdirde vize işleminizi yapıyoruz . başarılı olamazsanız 1 günlük yenileme eğitimine girmeniz gerekmektedir.

Geçerlilik süresi bittiği tarihten itibaren 6 ay içinde belgesini yenilemek için sınava katılmayanlar talimat gereğince yeniden seviyesine uygun eğitim almak zorundadır. yani bir üst seviyeye geçmek isteyenler için geçerlilik süresi bittikten sonra 6 ayı doldurmadan bir üst seviye kurs almalısınız yoksa bulunduğunuz seviyenin tekrar kursuna girerek bir sonraki seviyeye geçebilirsiniz.

Vize Ücreti ne kadar ? çok değilmi ?

Vize ücreti her sene değişir normal kurs ücretinden daha düşüktür.
unutmayın ki bizler bu işi hayır için yapmıyoruz… yenileme ile belgeniz 24 ay geçerlidir. çoğu işletme yeme içme sigorta maaş imkanları sunmaktadır düşünüldüğü takdirde alınan ücretlerin fazla olmadığı anlaşılacaktır… Tesislerde bulunması gerekli bir belgedir ve önemlidir ! hiç bir sertifika / belge ile bu imkanlara bu kadar kısa sürede sahip olamazsınız….

Ulusal basında çıkan haberler

http://www.hurriyet.com.tr/burokrasi-yine-can-aldi-15394027

http://www.gazetevatan.com/oyku–5-yildizli-ihmal–kurbani–56540-gundem/

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kahreden-olumde-ihmaller-zinciri-40565768

http://www.gazetevatan.com/olum-havuzunda-ihmaller-zinciri-1079307-gundem/

https://www.cnnturk.com/turkiye/ozel-harekatcinin-havuzda-korkunc-olumu

http://www.milliyet.com.tr/havuzda-olume-kulac-atti-gundem-2251114/

https://www.ntv.com.tr/turkiye/antalyada-otel-havuzunda-olum,_b9NrJCjL0WYgLpvYRAVrw

http://www.posta.com.tr/olum-onu-havuzda-yakaladi-haberi-341432

http://www.milliyet.com.tr/tatil-icin-geldigi-ayvalik-ta-bogularak-balikesir-yerelhaber-321502/

https://www.haberler.com/ogretmenin-havuzda-olumune-taksitle-15-bin-lira-8477698-haberi/