Cankurtaran nedir, ne iş yapar? Cankurtaran olma şartları, 2022 maaşları ne kadar, nasıl olunur?

 

Cankurtaran Nasıl Olur? Cankurtaran maaşları ne kadar? Cankurtaran görev, yetki ve sorumlulukları nelerdir? Cankurtaran nasıl olunur? Cankurtaran olmak için gerek şartlar nelerdir? Cankurtaran mesleği ile ilgili detaylar

Cankurtaran nedir, kime denir?

Cankurtaran, plaj ve havuz gibi insanların yüzdüğü ortamlarda olası boğulma durumlarına karşı hazırda bekleyen kişilere denir. Bu işte çalışmak isteyen biri, cankurtaran kursu programlarına katılıp cankurtaran eğitmeni aracılığı ile gerekli eğitimi almalıdır.

Cankurtaran ne iş yapar? Görevleri nedir?

  • Cankurtaranlar, plaj ve havuzlarda güvenliği sağlayan ve aynı zamanda arama kurtarma çalışmalarına katılarak olası durumlarda ilk müdahaleyi yapan kişilerdir.
  • Boğulma tehlikesi durumlarında kalp masajı ya da suni teneffüs gibi hayat kurtarıcı hamleleri yapmak onun görevidir.
  • Bu mesleği yapanlar, cankurtaran eğitim seviyelerine göre bronz, gümüş ve altın olmak üzere farklı unvanlar alır.
  • Federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip adaylar, altın cankurtaran olarak spor müsabakalarında ve açık deniz ya da göl gibi ortamlara çalışır. Bronz unvanlılar ise sadece havuzlarda çalışabilir.

Nasıl Cankurtaran Olunur?

Bu mesleği yapmak isteyenler, ilgili eğitimleri tamamlayarak belgelerini aldıktan sonra unvanlarına göre açık sularda, kıyılarda, havuzlarda veya göllerde çalışabilirler. Belgeyi almak için katılacağınız kurslar, genellikle 4 ile 6 gün arasında sürer ve size öğretilenlerin en az % 70’ini anlamış olmanız gerekir. Bu mesleği yapmayı düşünenler, ayrıca yüzme konusunda çok iyi olmalıdır.

Cankurtaran Belgesi Nasıl Alınır?

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yetki belgesi olan bir kurumdaki kurslara katılarak, Türkiye sualtı sporları federasyonu tarafından yetkilendirilen S.O.S Cankurtaran eğitim merkezi tüm Türkiye genelinde bronz cankurtaran , gümüş cankurtaran , altın cankurtaran kursları düzenlemektedir.

Cankurtaran olma şartları nedir?

Şartlar, olmak istenen unvana göre değişmekle beraber genel beklentiler aşağıdakiler gibidir.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • En az ilköğretim mezunu olmak,
  • Bu mesleği yapmasında herhangi bir engelin bulunmadığını gösteren sağlık raporuna sahip olmak.

Cankurtaran maaşları ne kadar?

Cankurtaran mesleği ile ilgili ne çok merak edilen konulardan birisi de “Cankurtaran maaşı ne kadar?” sorusunun cevabıdır. 2022 yılında Cankurtaran maaşları özel ve kamuda değişiklik göstermektedir. Özellikle özel sektörde Cankurtaran maaşları farklılık arz etmektedir. Cankurtaran maaşı en düşük 4.250 TL, en yüksek 10.060 TL arasında değişkenlik göstermektedir. En düşük ve en yüksek Cankurtaran ortalamasına göre Cankurtaran maaşı yaklaşık 5.010 TL seviyelerindedir. Bu maaş bilgileri bağlayıcı değildir. Bazı firmalarda daha düşük veya daha da yüksek maaşlar teklif edilebilir.

Cankurtaran olmak için ne yapmalıyım ? En yakın cankurtaran kursu nerede ?

Bunun için aşağıdaki formu doldurmanız gerekmektedir. Cankurtaran kursları minimum 7 kişilik talep sayısına ulaştığımızda yapılmaktadır. En yakın tarihli ve size en yakın bölgedeki kursumuz için ad soyad  telefonunuzu  katılmak istediğiniz şehirleri ve almak istediğiniz kursu seçip  ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Ön kayıt sonrası size bilgi verilecektir.

Ön kayıt formu sadece size kurs ile ilgili bilgi vermek, ulaşmak içindir. Kesin kayıt için size bilgi verildikten sonra kapora yatırılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.