Cankurtaranın Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Satın Alırken Dikkat Etmesi gerekenler

Güneş gözlüklerinin belli bir standardı ve kalite belgesi olmalıdır. Ayrıca her güneş gözlüğü de ultraviyole ışınlarını tutmamaktadır. Bu nedenle cankurtaranlar güneş gözlüğü tercih ederken ultraviyole filtreli, kaliteli, ışığı kıran kaplamalı, yüz yapısına uygun çerçeveli olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca polarize cam da ultraviyole ışınları kırarak gözü koruyabilmektedir.

Doktorlar, işportacıların sattığı gözlüklerin faydasız olduğunu hatta gözleri korumaktan çok zarar verdiğini dile getiriyorlar. Hatta öyle ki gözlerde katarak oluşumuna bile neden olabiliyor.

lifeguard güneş gözlüğü

Peki, artık işportacıların bile kolaylıkla satabildiği güneş gözlüklerini alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Gözlük camının UV ışınlarını etkisiz hale getirme özelliğine sahip olması gerekir. Plastik camlar UV ışınlarını kolay kırabildiği için önerilmektedir. Gözlüğün görselliğinden çok işlevine bakılarak alınması daha sağlıklı olacaktır.
  • Camın koyuluğu kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmelidir.
  • Gözlüğün kalitesini anlamak için gözlük camını elinize alıp karşıdaki bir görüntüye bakın. Yuvarlak hareketler yapıp sağa sola, aşağıya yukarıya ve camın içinden bir görüntü izlenerek bakılabilir. Arkadaki görüntüde bir değişim olmuyorsa gözlük camı kalitelidir. Gözlüğü ilk taktığınızda gözleriniz bulanıyorsa bu da gözlük camının kalitesiz olduğunun göstergesidir.
  • Gözlüğün cam rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri açık bazı yerleri koyu ise o gözlüğü satın almamak gerekir. Camdaki renk koyudan açığa doğru gidiyorsa üstte koyu altta açık renk olanları tercih edilmelidir.
  • Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlayacaktır.
  • Gözünde optik sorunu olanların numaralı güneş gözlüğü kullanmaları gerekir. Bunun için doktorlarından yardım almaları faydalı olacaktır.
  • Açık göz rengine sahip olanların gözleri koyu renkli olanlardan daha hassastır ve korunmaları daha önemlidir.
  • Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kırdığına dair tescil bulunması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, tüm gözlükler için sertifika zorunluluğu getirmiştir. Satın alırken sertifikasını istemekte fayda var.
  • Bazı kontak lenslerde UV korumalı olsa da güneş gözlüğü kullanmak daha faydalıdır.oakley güneş gözlüğü

Güneş gözlüğü kullanmak gözü katarakt oluşumu gibi birçok zarardan korur. Güneşten kaynaklanan UV ışınları gözün mercek ve retinasına zarar vererek çocuk ve erişkinlerin ileri ki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini engelleyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de 5 yaşından itibaren güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Cankurtaranlar da Aksesuar için değil sağlık için güneş gözlüğü kullanmak en doğrusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.