Sarımsaklı plajı cankurtaranlarına ve mavi bayrağına kavuştu

Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin’in girişimleriyle, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na (TÜRÇEV) yapılan müracaat sonrasında 32 ölçütü tamamlayan Sarımsaklı Plajlarının temiz olduğu kanıtlandı.

32 ÖLÇÜTTE BAŞARILI OLAN YERLER MAVİ BAYRAK ALABİLİYOR.

Süreçle ilgili bilgi veren ve Mavi Bayrak’ı beldeye kazandırmanın gururunu yaşayan Belediye Başkanı Mesut Ergin, “1970 yılında kurulan Küçükköy Belediyesinin yöneticileri çaba gösterdi ve son 4 yılda biz yönetimimiz sırasında belde genelindeki alt yapı çalışmalarına ağırlık verdik. Yapılan Arıtma Tesisinin ve ardından Derin Deşarj Ünitesinin hayat girmesiyle, beldede kanalizasyon sorununun tarihe karışmasıyla birlikte yeni bir çağ başlamış oldu.

Cankurtaranlar ‘ ın eğitimleri tamam Mavi Bayrak başvurumuzu yaptık …

Deniz suyu temizliğinden çevre yönetimine önem verilmesine kadar 32 ölçütü tamamlayıp bu ölçütlerden en önemlisi olan plajlarda halkın güvenli bir şekilde denize girebilmesi için eğitimli Türkiye sualtı sporları federasyonu onaylı cankurtaran belgesine sahip cankurtaranların olmasıydı…
Tssf / ıls Cankurtaran Eğitmeni Koray Gerçe tarafından belediyemiz personeline eğitim aldırdık. Bu eğitmleri alarak kriterlerin tümünü tamamlayıp Mavi Bayrak’ı kazandık” dedi.

küçükköy belediyesi cankurtaranlar küçükköy belediyesi cankurtaranları küçükköy belediyesi cankurtaranları küçükköy belediyesi cankurtaranları

TÜRÇEV Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, Küçükköy Belediyesi Çevre Mühendisi Gülce Kesebir ile birlikte yapılan çalışmaları inceledikten sonra Sarımsaklı Plajının Mavi Bayrak’ı hak ettiği müjdesini vermişti.

MAVİ BAYRAK VİLAYETLER KAMPI YANINDAKİ ALANA YERLEŞTİRİLDİ

Cumartesi günü Sarımsaklı Plajları üzerinde bulunan Vilayetler Hizmet Birliği Sosyal Tesisleri’nin hemen yanındaki alanda düzenlenen törenle mavi bayrak plaja çekildi.

Koordinatör Doğan Karataş’ın yanında getirdiği mavi bayrak’ı Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin’e teslim eder sarımsaklı mavi bayrak panosuek, Sarımsaklı Plajlarının mavi bayrak kıstaslarına taşıyacak önemli hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

“MAVİ BAYRAK KRİTERLERİNDEN OLAN ÇEVRE TEMİZLİĞİNE HEP BİRLİKTE DİKKAT EDELİM”

Törende konuşan Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Belediye öncülüğünde beldenin turizm merkezi olan Sarımsaklı’yı mavi bayrak kriterlerine taşıyabilmek için belediye meclis üyesi arkadaşlarının yanı sıra beldede turizm sektöründe hizmet veren turistik tesislerin verdiği destekleri anlattı. Başkan Ergin konuşmasında, önemli olanın mavi bayrağı almak değil, mavi bayrak kriterlerinin önemli unsuru olarak kabul edilen çevre temizliği konusunda belde halkının duyarlı olması gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından TÜRÇEV Koordinatörü Doğan Karataş ile Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin ile birlikte Mavi Bayrak’ı Sarımsaklı Plajında belirlenen yere yerleştirdi. Törene katılan vatandaşlar, belde de belediyenin kurulmasından bu yana geçen 43 yıl sonunda, ilk kez Mavi Bayrak’ın alınması için çalışan Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Belediye Meclis üyelerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Vatandaşlar, Eğitimli cankurtaranların olması nedeniyle kendilerini güvende hissettiklerini dile getirdiler.

ÇEVRE FARKINDALIĞINA YÖNELİK RESİM SERGİSİ

Mavi Bayrak töreninin ardından, Küçükköy Belediyesi bünyesindeki Sarımsaklı Aile Dayanışma Merkezinde bir resim sergisi açıldı. Gönüllü koordinatör Psikolog Cansen Acı yönetimindeki 20 öğrencinin hazırladığı resimlerde çevreye duyarlılık konusunda mesajlar verildi.

cankurtaran eğitimlerinin verildiği diğer bölgeler Ayvalık , Edremit , Akçay , Burhaniye , Ören , Güre , Altınoluk , Sarımsaklı , kastamonu , eskişehir , afyon , didim , zonguldak , bartın , izmir , edremit körfezi ve ege bölgesi ağılıklı olarak kocaeli kuşadası kütahya bursa sakarya da bronz gümüş cankurtaran kursları düzenlenmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.