Urfa’da cankurtaran kursu düzenlendi

Sanliurfa cankurtaran kursu

Şanlıurfa  Bozova Kaymakamlığı “Cankurtaran Eğitimi” projesi sona erdi . Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, proje bölgedeki boğulma vakalarının önüne geçmek  istihdamı arttırmak ve meslek edindirmek için Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu onaylı Tssf /Ils bronz ve gümüş cankurtaran kursları düzenlendi.

Urfa cankurtaran egitimi

12 kişinin katılımıyla gerçekleşen mesleki eğitim kursunda, cankurtaran adayları 8 gün 40 saat bronz ve gümüş cankurtaran eğitimi aldılar. Cankurtaran eğitiminde kursiyerler havuzlarda, göl ve göletlerde  boğulma vakalarını engellemek, kazaya müdahale etmek için yoğun bir eğitimden geçtiler. Teorik ve pratik eğitim alan kursiyerler ilkyardim mankenleri üzerinde uygulamalı suni solunum kalp masajı, yaralılara müdahale konularında eğitim gördüler. Kursiyerler göl ve havuz çalışmalarında suda baygın kazazede taşıma, su içerisinde panik haldeki biri ile boğuşma ve etkisiz hale getirip taşıma şekillerini öğrendiler.

Urfa cankurtsran kurslari

Eğitimler, Balıkesir Ayvalık ta bulanan S.O.S Cankurtaran ve İlkyardım Eğitim Merkezi yetkilisi Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu dalış  ve cankurtaran eğitmeni Koray GERÇE tarafından verildi. Koray GERÇE “ Bölgede sıkça boğulma vakaları görülmekte kontrollü suya giriş bölgeleri olmaması bunun en büyük nedeni bilinç artırılırsa bunun önüne geçebiliriz. Yapılan eğitim sonucunda bölgede bir farkındalık yaratıldı kursiyerler eğitim konusunda çok istekli destek verildiği taktirde sualtı ve suüstü arama kurtarma ekibi yetiştirilir, teknik anlamda biz herzaman desteğe hazırız ” dedi.

Urfa cankurtaran kursu

Bozova Gençlik spor ilçe müdürü Nesih ÇİFTÇİ ”  Atatürk barajı ve çevresinde gün geçtikçe su sporlarına olan ilgi artıyor yeni başlayan kano takımımız yarışmalarda derece almaya başladı.
Farklı branşların açılmasına öncülük yapiyoruz tabi  can güvenliği birinci önceliğimiz yapilan kurs sayesinde artık daha güvenli ve emniyetli bir şekilde su sporlarını icra edeceğiz” dedi…

Koray gerce urfa cankurtaran

Kaymakamlık yazı işleri müdürü ve proje koordinatörü  Müslüm TURGUT önem verdiğimiz bir proje bölgeye katkısı çok büyük Bozova yı su sporları merkezi olarak hedeflediğimiz  yere taşımak için tüm desteği vereceğiz bunun için  önce eğitim ve projenin ilk ayağını gerçekleştirdik eğitim için Türkiyenin bir ucundan kalkıp gelen Koray Gerçe ve Ümit Organ  hocalarıma destekleri için Karacadağ Kalkınma Ajansına teşekkür ederim dedi.

Kaynak: cankurtaranturkiye.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.